Meme Küçültme

Meme Küçültme

Meme Küçültme

Meme Küçültme Ameliyatı 

Meme küçültme ameliyatı; Kişilerin göğüslerinde olan sarkma ve büyüklük gibi medikal problemlerin çözümü için yapılan operasyonlardır. Operasyon memelerin boyutlarından memnun olmayan kişilere de güvenle uygulanabilen estetik işlemler arasındadır.

Genelde doğumdan ve emzirmeden sonra meydana gelen göğüs sarkmalarının önlenip göğüslerin dikleşmesini sağlamak, memelerin büyüklüğünden dolayı meydana gelen sırt ağrılarının önlenmesi için yapılan operasyonlara meme küçültme ameliyatı denir.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme 20 yaş üzeri herkes de güvenle uygulanan bir operasyondur ve memelerin içerisinden fazla olan yağ dokularının alınmasıyla gerçekleştirilir. Operasyon genel anestezi altında yapılarak memenin boyutlarına göre 2 ila 4 saat arası sürmektedir.

Lolipop şeklinde açılan kesi içerisinden fazla yağ dokusu alınır ve deri kapatılıp diren takılarak operasyon tamamlanır. Ameliyat gerçekleştirildikten 1 ve 2. Haftanın sonunda uzman hekim tarafından kontrol edilir.

Meme Küçültme Yöntemleri

Meme küçültme için uygulanan yöntemler arasında en sık kullanılanları ters T yöntemi ve serbest meme başı aktarım yöntemidir. Hangi yöntemin hangi hastaya uygulanması gerektiği konusunda uzman hekim karar verir ve hastaya uygun olan ameliyat yöntemini belirler. En sık uygulanan ve en az iz bırakan meme küçültme yöntemi ters T tekniğidir.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi

Meme küçültme öncesi iyi bir uzman hekim ve iyi bir hastane bulunarak sürecin başarılı geçmesi için araştırma yapılmalıdır. Uzman hekim kontrolünde hastaya uygun yöntem belirlenmeli ve ameliyatından beklentiler uzman hekime aktarılmalıdır.

Cerrahi bir işlem yapılacak olmasından dolayı ameliyat sürecinin başarılı geçmesi için zararlı madde kullanımı bırakılmalı, kan sulandırıcı ilaç kullanımı kesilmeli ve uzman hekimle bu konular hakkında bilgi alışverişi olmalıdır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası

Meme küçültme operasyonundan sonra 1 haftaya kadar hasta evde dinlenmeli ve ağır işlerden kaçınmalıdır. Ameliyat sonrası herhangi bir ağrı ve komplikasyonla karşılaşmamak için uzman hekimin önerdiği sporcu atletleri giyilmeli, enfeksiyon ve ağrı riskine karşı önerilen ilaçların kullanımı belirlenen düzeylerde düzenli olarak uygulanmalıdır.

Uzman hekimin uygun gördüğü pansuman günleri aksatılmamalı ve ağırlık kaldırmaktan kaçınılarak göğüslerin korunması sağlanmalıdır.

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Meme küçültme diğer cerrahi operasyonlarda da olduğu gibi birtakım risklerle karşılaşılması mümkün operasyonlardır. Ameliyat sonrası kişilerde kanama ve enfeksiyon görülmesi olası olmakla birlikte meme başı olumsuz bir şekilde duyu kaybına uğrayabilir.

Diğer tüm operasyonlar gibi mutlaka steril koşullarda uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır ve bu durum sağlık sorunları meydana gelmemesi açısından önemlidir.

Meme Küçültme Sonrası İz Kalır mı?

Tüm operasyonlarda meydana gelmesi olası olan iz kalma sorunu meme küçültme için de geçerlidir. İz kalma sorunu yapılan operasyonun tekniğine bağlı olarak değişir. Lolipop tipi olan kesi için iz kalması daha az iken ter T tekniği ile yapılan kesilerde iz daha fazla görülmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonra Çok Ağrı Olur mu?

Meme küçültme ameliyatı sonrası olası bir ağrıya karşı uzman hekimin önerdiği ağrı kesiciler ve buz uygulaması hastanın rahatlaması için yeterli olmaktadır.

Her operasyonda olduğu gibi ağrı, şişlik ve renk değişimi medyana gelebilir. Bu durumlar tamamen geçici olup uzman hekimin önerileriyle süreç kontrol altında tutulur.

Meme Küçültme Kansere Sebep Olur mu?

Meme küçültme herhangi bir hastalığı tetiklemeye neden olmayacağı gibi kansere de neden olmayan bir operasyondur. 40 yaş üzeri olan hastaya her tetkik yapılarak operasyon gerçekleştiği için kanser olma riski de ortadan kaldırılarak bu tarz olumsuzluklarında önüne geçilmiş olunur.

Kanser gibi bir risk ortada olmadığı gibi ameliyatı sonrası hasta öz güvenli bir şekilde hayatına devam ederek fiziksel aktiviteleri iyileşmiş oluyor.

Ameliyat sonrası uzman hekim önerilerine uyularak hasta 1 hafta sonra günlük yaşantısına rahatlıkla dönebiliyor ve tam göğüslerin şeklinin oturması için 6 ay gibi bir süre gerekli olduğu uzman hekim tarafından hastaya bilgi veriliyor.

Meme Küçültme Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Operasyon sonrası en az 3 gün dinlenilmesi ve ağrı kesici, antibiyotik kullanımının düzenli yapılması uzman hekim tarafından önerilir. 1 ay boyunca sporcu sütyeni kullanılarak memelerin şekillenmesinde yardımcı olması sağlanır. İlk 4 hafta önemli olup ağır iş ve egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Meme küçültme ameliyatı sonrası memelerin son halini görmek için 6-12 ay arası bir süre gerekli olup gerekli görüldüğü takdirde dikiş alımı 15 gün sonra yapılır.

Sigara yaraların iyileşmesi için önemli bir faktör olup 1 ay süreyle içilmesi uzman hekim tarafından önerilir. Ameliyat sonrası kişinin hekim önerilerine harfiyen uyması sürecin başarılı bir şekilde tamamlanmasına sebep olur.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları 2021

Meme küçültme ameliyatı ile ilgili hastaların aklına takılan en önemli konu fiyatlardır. Meme küçültme fiyatları ile ilgili net bir bilgi vermek için mutlaka hastanın öncelikle muayene olması ve uzman hekim tarafından bilgilendirilmesi gereklidir.

Hastaya uygulanacak yöntem, kullanılacak olan malzemelerin kalitesi ve hekimin uzmanlık alanı da dahil hastanenin konumu gibi faktörler operasyon fiyatlarını etkileyeceğinden dolayı ön bilgi için randevu alınması önem taşır. Meme küçültme ameliyatı fiyatları 2021 hakkında bilgi için hemen tıklayın.

Sonuçları Gör