Rinoplasti

Rinoplasti

Rinoplasti

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği ameliyatı; Tıp dilinde adı rinoplasti olup burun şeklini değiştirmek için uygulanan cerrahi operasyonlara verilen isimlerdir. Burun estetik uygulamalarında hem estetik hem de zorunluluk açısından oldukça ihtiyaç duyulması söz konusudur.

Burun yapısında farklı değişkenlere bağlı olan şekil bozukluklarının giderilmesinde en etkili yöntem burun estetiği ameliyatıdır ve yaygın olarak bayanlar arasında tercih edilmektedir. Öncelik olarak şekil bozukluğunun giderilmesi olsa da kişinin rahat nefes alması için solunum bozukluğu ilk düzeltilmesi gereken noktalardandır.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyat cerrahi bir yöntem olmasından dolayı mutlaka genel anestezi altında ve ameliyathane koşullarında olması gereklidir. Operasyon genelde 2 saat gibi bir sürede tamamlanır ve hastanın durumuna göre farklı olarak tercih edilmektedir.

Farklı ameliyat çeşitleri ise kapalı ve açık olan burun estetiği uygulamalarıdır. Burunda şekil bozuklukları ileri düzeyde ise mutlaka uzman hekim açık rinoplasti tercih eder.

Kapalı burun estetiği ameliyatlarında ise kesiler burun delikleri içerisinden açılır. Kapalı olan rinoplasti uygulamalarında dikiş izi olmadan iyileşme süresi kısa iken ufak çaplı operasyonlarda tercih edilmektedir.

Burun Estetiği Kimlere Yapılır?

Burun ameliyatları genel olarak her hastaya yaş sınırı olmadan uygulama yapılabilecek estetik işlemlerdir. Burun ameliyatı için kas ve iskelet sistemlerinin gelişimini tamamlamış olması yeterlidir.

Burun estetiği ameliyatı için yaş önemli bir sınır olmayıp kemik ve iskelet sisteminin gelişip gelişmediği büyük önem taşır. Bu nedenlerden dolayı mutlaka uzman hekim kontrolünde karar verilmesi gereklidir.

Kapalı Burun Ameliyatı Nedir?

Kapalı bir şekilde gerçekleştirilen burun estetiği ameliyat için kesi işlemleri burun deliklerinden yapılmaktadır ve herhangi bir iz kalması söz konusu değildir.

Kapalı teknikle gerçekleştirildiğinde ameliyat sonrası iyileşme süresi hızlıdır. Kapalı estetik olarak yapılan burun ameliyatlarında uzman hekim açısından görüş alanının az olması küçük çaplı şekil bozukluklarının giderilmesinde etkili olması demektir.

Ameliyatsız Burun Estetik İşlemleri

Burunda meydana gelmiş olan şekil bozuklukları çok ciddi ve ileri seviyede değilse ameliyatsız burun estetiği yapılması tercih edilir. Tıptaki diğer ismi burun dolgusudur ve burun içerisine dolgu malzemeleri yerleştirilerek işlem yapılır.

Ameliyatsız burun estetiği oldukça basit ve etkili bir operasyon olup kullanılan dolgu malzemeleri vücutla uyumlu, son derece güvenli malzemelerdir. Ameliyatsız burun operasyonlarında burun yapısı beklentileri dahilinde şekli düzeltilerek istenen görünüme kavuşturulması mümkündür.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi

Burun estetiği ameliyatlarından önce mutlaka uzman hekim kontrolü gerekerek uygun olan tedavi yöntemi tercih edilmelidir. Ameliyat kararından 2 hafta öncesinde kullanılan ilaçlar bırakılmalı ve konuyla ilgili uzman hekim bilgilendirmesi yapılmalıdır.

Sigara içmeyi bırakmak ya da ara vermek burun ameliyat öncesi gerekli olup iyileşme sürecini etkilemesi adına bırakılmalıdır. Uzman hekimin önerdiği ilaçlar ve takviyeler kullanılmalıdır. Özellikle bayanlarda yapılacak olan burun ameliyat regl dönemleri geçtikten sonra yapılmalıdır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Burun estetiği ameliyat sonrası hasta birkaç saat ayağa kalkmamalı ve her operasyonda olduğu gibi oluşan ağrılar meydana gelmesini beklemeden ağrı kesici takviyesi yapılmalıdır.

İlk birkaç gün ameliyat etkileri devam ettiği için sıvı gıdalarla beslenme önerilirken aynı zamanda başı yükselterek uyumak gereklidir. Burun estetik ameliyat sonrası burunun tıkalı olması normal kabul edilir ve 15 gün boyunca sümkürme gibi işlemler yapılmamalıdır.

Tam şeklin oturması adına ilk 6 ay boyunca gözlük kullanılması önerilmez. Komplikasyonlarla karşılaşmamak adına uzman hekimin önerilerine uyulması büyük önem taşımaktadır.

Burun estetik işlemi genellikle olması gereken bir mevsim yoktur. Fakat yara iyileşmesi ve hasta açısından biraz daha serin havalar tercih edilmesi hasta açısından fayda sağlayacaktır.

Burun Estetiği Ameliyatı Olanlar

Burun estetiği ameliyat olan kişiler istedikleri burun görüntüsüne kavuşmaktadırlar. Hastaya uygun olan yöntemin belirlenmesi risk yaratmadan işlemlerin gerçekleşmesini sağladığından mutlaka uzman hekim tarafından burun ameliyat yapılmalıdır.

Kapalı ya da açık olarak tercih edilen burun ameliyatı sonrasında morluk ya da şişlik görülmesi normal kabul edilir. Kişi uzman hekim önerilerine uyarak beklentileri dahilinde bir estetik görünüm elde eder.

Bir hafta ile 10 gün arasında hastanın genel durumuna bağlı olarak iş hayatına dönebilmesi söz konusudur. Tamponlar çıkarıldıktan sonra biraz daha rahat nefes alan hasta darbe almamak için burnunu korumalı ve uzman hekimin önerdiği ilaçları düzenli kullanmalıdır.

Burun ameliyatı sonrasında kişilerde geçici bir koku kaybı meydana gelebilir ve düzelecek bir durum olduğunu bilerek paniklenmemelidir.

Burun Estetiği Fiyatları 2021

Burun ameliyatlarında fiyatları yapılacak olan işlemler etkilemektedir. Yapılacak işleme ve uygulanacak yönteme göre burun estetiği ameliyatının süresi uzayacağından dolayı ameliyat fiyatları da bu etkenden değişiklik gösterecektir.

Yapılacak olan işlem sadece burun ucu olduğunda farklı fiyat uygulanırken aynı zamanda nefes sorunları için de müdahale gerekiyorsa fiyat farklı yansıyacaktır.

Kemer olması, yeniden burun yapılması, kullanılan malzemeler gibi farklı işlemler burun ameliyatı fiyatlarında değişiklik yaşanmasına neden olacaktır.

Bu nedenleri göz önünde bulundurarak hasta mutlaka ön görüşme için uzman hekime beklentilerini aktarmalı ve nasıl bir uygulama istediğini detaylarıyla konuşmalıdır.

Böylece hem tedavi doğru yapılırken hem de fiyatlar netleşmiş olacaktır. Burun estetiği fiyatları 2021 hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz hemen bize ulaşın

Sonuçları Gör