Vajinoplasti

Vajinoplasti

Vajinoplasti

 

Vajina Daraltma Ameliyatı Nedir?

Vajina daraltma ameliyatları (vajinoplasti) düşünen hastaların akıllarında pek çok soru işaretleri olabilir. Bu sorular sizlerden en sık gelenlerden bir derleme şeklinde aşağıda hazırlanmıştır.

Neden bende böyle bir sorun var?

Tarafımıza başvuran pek çok hastamızın genel sorularından birisi de vajina genişlemesinin kendilerinde neden olduğudur. En sık nedenler arasında yapılan normal doğumlar, cinsel ilişki sıklığı, kürtaj gibi jinekolojik müdahaleler ve ilerleyen yaş faktörü bulunmaktadır. Ayrıca kişinin genetik olarak bağ dokusunun normalden zayıf olması ve zamanında pelvik taban egzersizlerinin yapılmamış olması da problemin ortaya çıkışını kolaylaştırmaktadır.

Vajina daraltma ameliyatım gerekli mi? Nereden anlayacağım?

Cinsel ilişki sırasında his kaybı, sizin veya eşiniz tarafından dile getirilen veya ima edilen sözcükler, davranışlar önemli ipuçlarını teşkil etmektedir. Diğer taraftan bir kişinin vajina estetik ameliyatına ihtiyacı olup olmadığı bir dakika kadar süren basit bir jinekolojik değerlendirme sonucunda saptanabilir.

Dileyen hastalarımız aynı gün içinde muayene edildikten hemen sonra bu operasyondan yararlanabilmektedirler. Bunun için muayene randevusunu alırken bu tür operasyonu muayeneden hemen sonra yaptırabileceklerini sekreterliğimize bildirmeleri gerekmektedir.

Vajinoplasti normal doğuma engel midir?

Hayır. Vajinoplasti ameliyatları kişinin daha sonra normal doğum yapmasına engel bir durum teşkil etmez. Daha önceden cerrahi yolla veya lazerle vajinal daraltma yaptıran kadınlar rahatlıkla normal yolla doğurabilirler.

Ancak daha sonra yapılan normal doğum sonucunda vajina yeniden genişleyecektir. Bu nedenle vajinoplasti yapılmış hastalara ileride doğum şekli olarak daha sıklıkla sezaryen ameliyatları önerilmektedir. Veya tüm doğumlarını tamamladıktan sonra bu tür operasyonu tercih etmelerini önermekteyiz.

Vajinoplasti ameliyatı olmuş bir kadında vajina tekrar genişleyebilir mi?

Normal doğum yapmadıkça vajina yeniden genişlemez. Yaşa bağlı vajina genişlemesi ise yok denecek kadar azdır.

Vajinoplasti ameliyatı doğum yapmamış kişiler için uygun mudur?

Evet. Vajinoplasti operasyonları daha sonra normal doğumu düşünecek olan kişilerde doğuma engel bir durum teşkil etmez. Vajina daraltma ameliyatları gebe kalma, gebelik süreci ve doğum yapma açısından her hangi bir sorun teşkil etmez.

Adet dönemlerinde vajina daraltma yapılabilir mi?

Tıbbi bir engel olmamakla birlikte, hijyenik koşullardan ötürü ve kişinin kendisini rahat hissetmesi amacıyla adetsiz bir dönemde ameliyatın yapılması tercih edilir. Randevu tarihinizde adetli olma şüpheniz varsa, bu durumu bize önceden bildirdiğiniz takdirde adetiniz ilaçla ileriye atılabilecektir.

Vajina daraltıcı ameliyat sırasında ve sonrasında ağrı olur mu?

Hayır. Operasyon sırasında ve sonrasında yapılan uyuşturucu ilaçlar sayesinde hastalarımız hiçbir ağrı çekmezler. İşlemden bir gün sonra başlayan ve birkaç gün süren hafif sızlamalar ise kullanılan ağrı kesiciler ile rahat bir şekilde tolere edilebilmektedir. İlk günlerde makad çevresine yayılan baskı şeklindeki ağrılar da normaldir. Yine, ameliyattan yalnızca birkaç gün sonra hastalarımız sosyal hayatlarına ve iş hayatlarına devam edebilmektedirler. Basit ağrı kesici ilaçlar yeterli gelecektir.

Ameliyattan sonra kanamam olacak mı?

Ameliyattan sonra birkaç gün sızıntı şeklindeki devam eden kanamalar normaldir. Bu durum sizi asla rahatsız etmeyecek düzeydedir. İşlem sonrası uygulamanızı önerdiğimiz buz kompresyonu ile kanama, sızlama ve ödeminiz (şişlikler) en hafif düzeyde olacaktır.

Vajinoplasti operasyonundan kaç gün sonra işe gidebilirim?

Bu durum genelde yapılan operasyonun genişliği ve işlerinizin yoğunluğu ile ilişkilidir. Genelde hastalarımız iki veya üç gün sonra işleri başına dönebilmektedirler.

Kaç gün sonra duş alabilirim?

Operasyondan üç gün sonra ılık suyla duş almanızda bir sakınca bulunmamaktadır. İlk duş ayakta (küvete oturmadan) ve kısa süreli olmalıdır.

Vajina daraltma işleminden sonra neler yapmam gerekir?

Vajina daraltma ameliyatından sonra size önerdiğimiz şekilde pansumanlarınızı düzenli bir şekilde yapmanız, size önceden reçete ettiğimiz ağrı kesici ve antibiotik ilaçlarınızı düzenli olarak kullanmanız, kişisel hijyen ve tuvalet temizliğinize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yine, ameliyattan sonra birkaç hafta süreyle kabız kalmamanızı önermekteyiz. Bunun için size önerdiğimiz lifli besinleri tercih etmeniz, yine özellikle vitamin, protein ve mineral içeriği yüksek gıdalar ile beslenmeniz yara iyileşmesi açısından önemlidir.

Ameliyat sonrası size önerdiğimiz buz kalıbı ile kompresyon işlemi yara iyileşme sürecini hızlandıracak, ameliyat sonrası ağrı, kanama, ödem (şişlik) ve rahatsızlıklarınızı azaltacaktır. Yine, işlemden sonra bir ay süreyle deniz veya havuza girmeniz önerilmez. Cinsel ilişkinin de bir buçuk ay süreyle ertelenmesi gerekmektedir.

Ameliyattan sonraki ilk cinsel birleşme sırasında da “lubrikan” adı verilen vajinal kayganlaştırıcıları kullanmanızda da fayda olacaktır. İlk cinsel ilişkide hafif acı, hatta kanama dahi olması normaldir. Beklenenden çok fazla kanama olması durumunda doktorunuzla görüşmelisiniz. Yapmanız konusunda size önerdiğimiz “pelvik taban egzersizleri (Kegel egzersizleri)”ni uygulamanız da uzun vadede size oldukça fayda sağlayacaktır.

Şehir dışından geleceğim, muayene olduktan hemen sonra vajina daraltma ameliyatı olabilir miyim?

Evet. Şehir dışından gelecek olan hastalarımız muayene olduktan hemen sonra ameliyat olabilirler. Bunun için gelmeden önce bizi aramanız önemlidir.

Şehir dışından geleceğim, ameliyattan sonra ne zaman tekrar yola çıkabilirim?

Ameliyatınızı tarafımıza geldiğiniz gün, basit bir jinekolojik değerlendirme ve bilgilendirmenin hemen ardından yapabilmekteyiz. Ameliyatlarda sabah saatleri daha sık olarak tercih edilmektedir. Ameliyat sonrası bir saat kadar gözlem süresi sonrasında yola çıkmanızda sorun olmayacaktır. Tercihen dileyen hastalarımız ameliyat sonrası bir günlük konaklamaları sonrasında da evlerine dönebilirler.

Ameliyat öncesi yaptırmam gereken bir test var mı?

Eğer süregen bir hastalığınız yoksa sizden ameliyat öncesi herhangi bir test yaptırmanız istenmeyecektir. Eğer herhangi bir hastalığınız varsa bunu gelmeden önce tarafımıza belirtmeniz gerekir. Bu durumda bir takım testleriniz istenebilir.

Ameliyata gelirken neler yapmam gereklidir?

Vajina daraltma ameliyatından bir gün önce genital bölge tıraşınızı iyi bir şekilde yapmanız önemlidir. Ameliyatınız bölgesel uyuşturma (lokal anestezi) yapılacaksa tok, sedasyon (hafif uyku) veya genel anestezi ile yapılacaksa en az 6 saatlik aç karınla gelmeniz önemlidir. Ayrıca yine gelmeden önce ılık suyla duş almış olmanız sizi psikolojik yönden rahatlatacaktır.

Gelmeden önce size telefonla bir takım ilaçları almanız iletildiyse bu ilaçları gelirken yanınızda getirmeyi unutmayınız. Gelirken üstünüze rahat bir etek, pantolon veya eşofmanı tercih edebilirsiniz.

Ameliyat kaç dakika sürmektedir?

Vajina daraltma ameliyatları ortalama olarak 45 dakika sürer. Perine düzeltmesi (perineoplasti) ile bu süre 1 saati bulabilir.

Dışarıda kaç dikişim görünecek?

Ameliyat sırasında vajinal doku kat kat dikilmektedir. İçeride kalan dikişler zaten görülmemektedir. Dışarıda ise yalnızca 4-5 adet küçük estetik dikiş görülmekte ve bu dikişler de birkaç hafta içinde kendiliğinden erimektedir.

“Levator dikişi” (Levator stürü) nedir?

Bazı durumlarda vajina iç kısmında derinde bulunan levator kasına atılan dikişler ile kaslar birbirine yaklaştırılarak daha sağlam bir yapı kazandırılmaktadır.

Levator dikişi özellikle “rektosel (barsağın son kısmının dışarı sarkması)” durumlarında tercih edilmektedir. Rektosel problemi olmayanlarda levator dikişine gerek yoktur; çünkü bu kez de cinsel ilişkide zorlanma ve ağrı sorunu ortaya çıkabilir.

Ameliyat sonrası dikişleri aldırmam gerekecek mi?

Hayır. Kullanılan estetik dikişler yaklaşık 3 hafta içinde eriyecek veya kendiliğinden atılacaktır. Bu nedenle dikişlerinizin alınmasına gerek bulunmaz.

Vajina daraltma ameliyatı sonrası dikiş izi kalır mı?

Hayır. Ameliyattan sonra asla dikiş izi kalmayacaktır. Bu bölgenin kanlanımı çok iyi olduğundan yara iyileşimi de son derece hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu nedenle işlemin birkaç hafta sonrasından itibaren bu tür bir operasyonu geçirdiğiniz başka bir kişi tarafından asla anlaşılmaz.

Vajina daraltma ile aynı anda kızlık zarı dikimi yapılabilir mi?

Evet. Aynı seansta hem kızlık zarı onarımı (himenoplasti) hem de vajina daraltma ameliyatı (vajinoplasti) yapılabilir.

Vajinal daraltma operasyonu ile eş zamanlı olarak labioplasti (iç dudak estetiği) ameliyatı da yapılabilir mi?

Evet !.. Tarafımızca aynı seansta vajinoplasti (vajina daraltma) ameliyatı ile birlikte labioplasti (iç dudak estetiği) operasyonunu da uygulayabilmekteyiz. Hatta yine eş zamanlı olarak klitoris üzerindeki katlantı ve kırışıklıklar da düzeltilebilmektedir (Klitoral hudoplasti). Bu şekilde hem içten hem de dıştan güzel bir görünüm elde etmek mümkün olmaktadır.

Vajina daraltma operasyonları ile eş zamanlı olarak doğum dikiş izleri de düzeltilebilir mi?

Evet!. Vajina daraltma ameliyatları ile eş zamanlı olarak doğuma bağlı kötü yara iyileşmesine bağlı izler (epizyo skarları) çıkartılarak estetik olarak düzeltilebilmektedir. Bazen de doğum yapmamış kadınlarda dahi vajina ile makad arasında cilt katlantılarına bağlı doku fazlalıkları da olabilir. Bu durumda ‘Perine estetiği’ adı verilen estetik operasyonla en ideal görünümü elde etmek mümkündür.

Bu ameliyatı oldum, ancak hiçbir şey değişmedi. Vajina daraltma ameliyatı yeniden yapılabilir mi?

Evet yapılabilir. Bir kişiye birden çok sayıda vajina daraltma ameliyatı uygulanabilir. Unutulmamalıdır ki, vajina estetiği operasyonları bu konuda deneyim sahibi jinekologlar tarafından yapılması gereken ameliyatlardır. Aksi takdirde istenmeyen bir takım problemler doğabilir.

Hayatınızda bir kez olacağınız bu işlem için doğru merkez bulmak önemlidir. Maalesef özellikle son yıllarda memnun kalmadığını ifade eden pek çok hasta yeniden düzeltme ameliyatları (revizyon operasyonları) için pek çok kliniklere başvurmaktadır. Bu nedenle baştan doğru merkezin seçimi önemlidir.

Evlenmeden en az ne kadar önce bu operasyonu yaptırmamda fayda var?

Yakın bir tarihte evleniyorsanız, evlenmeden en az 1.5-2 ay öncesinde bize başvurarak gelmenizi öneririz. Bu şekilde iyileşme süreciniz evlilik dönemine kadar tamamlanmış olacaktır.

Ameliyat sonrasında kontrole gelmem gerekecek mi?

Eğer şehir dışında yaşıyorsanız, vajinal daraltma veya estetik ameliyatlarından sonra özel olarak kontrole gelmeniz şartı bulunmamaktadır. Ama tabi ki sormak istediğiniz bir şey olursa, gelmeden önce randevu alarak kliniğimize başvurabilirsiniz.

Vajina daraltma ameliyatının ücreti nasıldır?

Vajina daraltma ameliyatlarının ücretleri yapılacak operasyonun genişliğine, anestezi yöntemine ve yapılacak diğer ek cerrahi uygulamalara bağlı olarak değişir.

Sonuçları Gör