Tam Yüz Germe

Tam Yüz Germe

Tam Yüz Germe

Yüz Germe Nasıl Yapılır?

Yüz Germe ile Yerçekimine Meydan Okuyun!

Yüz germe operasyonunda yüzünüzdeki sarkmış bölgeler yukarı doğru çekilir, fazla olan deri dokusu kesilir. Ameliyattan sonra daha genç, çekici ve fit görünürsünüz. Yüz gerdirme ameliyatı , en popüler kozmetik cerrahi işlemlerden biridir.

 

Yanakların kaldırılmasına ve yüz yüzeyinin sıkılaşmasına yardımcı olan kozmetik bir işlemdir. Yüz yaşlandıkça içerdiği kas tabakası, yağ tabakası ve cilde yapışık olduğundan cilt ile birlikte sarkmaya başlar.

Yüz germe ameliyatı sırasında cerrah yüz derisini sadece yağ ve kasları germeden, dışarıda bırakarak sıkılaştırırsa bu geçici çözüm sağlar. Sadece kısa bir süre için yağ ve kasların sarkmasını kamufle eder.

 

Yüz germe de doğru olan, yüz kaslarının, yağ tabakası ve kılıfları ile birlikte yukarı doğru kaldırılmasıdır. Böylelikle gençlik çağında yanak ve yüz dokularının görünümü yeniden ortaya çıkar.

Yaşlanma belirtilerini azaltan bir yüz germe ameliyatı, bazı yüz gençleştirme prosedürlerinin bir parçasıdır. Fazla derinin alınması ve sıkılaştırılması yüzünüzün daha canlı görünmesini sağlar. İhtiyaçlarınıza göre ameliyatı burun estetiği , göz kapağı ameliyatı , alın germe , kaş kaldırma ve diğer işlemler ile birleştirilir.

Yüz gerdirme ameliyatı tüm yüze yada bölgesel olarak üst yüz , orta yüz ve alt yüz germe olarak yapılabilir ve hangi bölgede problem varsa o bölge hedeflenir. Yüz germe özellikle orta ve alt yüzdeki yaşlanma izlerini ortadan kaldırmak için yapılan en etkili yüz gençleştirme estetiğidir. Böylece cildiniz daha dinamik ve genç görünecektir.

 

30’lu yaşlardan itibaren yaşlandıkça, tipik olarak yüz ve boyun bölgesinde ince bir şekilde başlayan ve zamanla kademeli olarak artan bir dizi sorunla karşı karşıya kalırız. Bunlar genellikle şunları içerir:

 • Alında, göz çevresinde, yanaklarda ve boyunda çizgiler.
 • Cilt sarkması ve yüz yaşlanması.
 • Gıdı, boyun ve çenede veya burundan ağız kenarına kadar gevşek deri ve kıvrımlar.
 • Aşağıya doğru dönmeye başlayan bir gülümseme.
 • Yanak çevresinde hacim kaybı.
 • Yorgun görünen yüz.

Yüz gerdirme işlemi, yaşlanmayı geciktiren ürünler ve kremlerin sunamayacağı daha uzun süreli sonuçlar isteyen herkes için bir seçenek haline gelir. Yukarıdaki sorunlardan bazıları, invaziv olmayan prosedürlerle geçici olarak ele alınabilirken, diğerleri bazı ince müdahaleler gerektirebilir. Herkes farklıdır ve farklı gereksinimleri vardır.

Yüz Germe Ameliyatı size ne sağlayabilir?

Hiçbir şey yaşlanmayı durduramaz. Zaman geçtikçe yaşlanma kaçınılmazdır. Ancak bir nevi yaşlanmayı geciktirme işlemi olan yüz germe ameliyatı fazla deriyi ortadan kaldırır ve yüz görünümünüzü 5-10 yıl geriye götürür. Prosedür yüzünüzün görünümünü iyileştirir ve gerçek yaşınızdan daha genç görünmenizi sağlar.

Temel olarak, teknik detaylardan kaynaklanan modifikasyonlardan bağımsız olarak 3 ortak teknik vardır. Her teknik farklı yaş grubuna hitap eder.**

Yüz Germe Ameliyatı İçin İyi bir aday mısınız?

Yüz germe ameliyatında hasta güvenliği açısından temiz tıbbi geçmiş, ve kalp hastalığı gibi sistemik hastalıklara sahip olmak sıkıntı yaratabilir.

Yüz görünümünüz ameliyat gerekliliği açısından kaç yaşında olduğunuzdan daha belirgindir. Yüzünüzün daha genç görünmesi için kaldırılması gerekiyorsa, yaşınız ne olursa olsun ameliyat düşünülebilir.

Konsültasyon sırasında yaşınıza ve beklentilerinize göre size uygun yüzü geren tekniği seçeceğiz.

Yüz germe ameliyatının amacı?

Amaç daha genç görünen bir yüze kavuşurken sizi mutlu etmek. Yani yanaklarınızı kaldırmak ve yaşlanan çizgileri düzeltmek yüz estetiğinizi iyileştirecek ve özgüveninizi geri kazandıracaktır.

Bazı hastalar, daha önce başarısız bir yüz germe ameliyatı geçirdikleri için zorunlu bir çözüm ararlar.  Revizyon ameliyatları, birincil ameliyattan daha fazla zorluk çıkarır. Bu nedenle ilk ameliyatınız çok önemlidir. Amaç, tek seferde en iyi sonucu elde etmektir.

Yüz germe ameliyatı hangi bölgelere yapılır?

 • Tüm yüz -Tüm yüze uygulanan kaldırma işlemidir.
 • Üst yüz veya alın germe – Hem alın, hem orta yüz hem de alt yüz bölgesi ile boyun hedeflenir.
 • Orta yüz – Sadece orta yüz yani elmacık kemiklerinin kalkmasını hedefler ve orta yüz yukarı doğru gerildiğinde alt yüz de bununla birlikte yukarı çekilir.
 • Alt Yüz – Özellikle çene altına doğru yüzdeki sarkmaları hedefler. Bu mini lift te aynı etkiyi yaparak alt yüz bölgesine etkilidir.
 • Endoskopik Yüz Germe Ameliyatı

Sorun yanak dokusunda sarkma, kırışıksızlık ve yanaklarda deri fazlalığı oluştuğunda endoskopik yüz germe ameliyatını tercih edilir. Ancak sarkması ve deri fazlalığı çok olan kişilerde uygulanması deri çıkarılmadığı için çok tercih edilmez.

Endoskopik yüz germe ameliyatı, klasik yüz gerdirmeye göre daha genç yaş grubuna hitap etmektedir. Hatta 20’li ve 30’lu yaşlarında daha canlı bir yüz görünümü hissetmesi gereken kişiler için bile mümkündür. Bu yöntem klasik teknikten çok daha yenidir.

Endoskopik yüz germe işlemini nasıl yapılır?

Başlangıçta saçla kaplı şakak alanının her iki yanında 2 cm uzunluğunda kesi uygulanır. Sonra cilt kesisinden bir kamera yerleştirilir. Kamera görüşünün rehberliğinde şakak ve yanak bölgesindeki yumuşak dokuları alttaki kemiğin üzerinden kaldırılır. Kemikten ayrılan yüzün yumuşak dokularını yukarı doğru çekerek sabitlenir. Sonunda cilt kesilerini gizli dikişlerle kapatılır.

Endoskopik yüz germe ameliyatı yaklaşık 1.5-2 saat sürmektedir. Bir gece hastanede kalınır. Kesiler küçük olduğu ve işlem kansız olduğu için daha az ağrı hissedersiniz.

Endoskopik yüz germe sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Endoskopik yüz germe ameliyatının iyileşme süresi klasik yüz gerdirme ameliyatına göre daha kısa ve daha rahattır. 2-3 gün sonra orta derecede ağrı hissedersiniz. Reçete edeceğimiz ağrı kesici ilaçlar ağrıyı hafifletecektir.

Ameliyattan 2-3 saat sonra hareketli olacaksınız. Kendinizi iyi hissediyorsanız akşam hastaneden ayrılabilirsiniz. Ancak dinlenmeye ihtiyacınız varsa, gece kalabilirsiniz.

Endoskopik yüz germe ameliyatından 2 gün sonra duş alabilirsiniz.

Her hastada olmamakla birlikte bazı hastalarda göz çevresinde şişlik ve morluk oluşabilir. Ancak şişlik ve morluklar 7-10 gün içinde kendiliğinden düzelir.

Normal canlı ve fiziksel aktivitelere dönmek, şişlik ve morluk kaybolana kadar zaman alır.

 • Klasik Yüz Germe Ameliyatı

Klasik yüz germe ameliyatı yanakları, çene çizgisini ve boynu sıkılaştıran en kapsamlı tekniktir. Bu tekniği yanakları sarkık, yüz ve boyundaki ciltte gevşemiş ve kırışmış kişiler için tercih ediyoruz. İşlem sadece yüz dokusunu düzeltmekle kalmaz, aynı zamanda boyun germe etkisi de sağlar.

Yüz germe ameliyatı Teknikleri

Klasik yüz germe ameliyatında kulağın ön kenarı boyunca keserek yanağı örten deriyi alttaki dokudan ayırılır. Daha sonra kas dokusunu SMAS denilen kılıfı ile yukarı doğru çekilir. Sonra iç dikişlerle sabitlenir. Böylelikle yanaktaki sarkıklık içerden kaldırılmış olur. Ayrılmış yanak derisini sıklaştırıyoruz. Sonra cildin fazlalık kısmını çıkarıyoruz. Sonunda yara kenarlarını kapatıyoruz. Böylece yüzdeki kırışıklıklar ortadan kalktığı gibi yanak ve boyun sarkıklığının da düzeltilmesi sağlanır.

Cerrahi yara kulak kenarına yerleştiği için yandan bakıldığında görünür bir iz kalmayacaktır.

Yüz germe ameliyatı, derin sedasyon veya genel anestezi gerektirir. Kullanılacak tekniğe göre yaklaşık 2-4 saat sürecek. 1 gün hastanede kalacaksınız. Ameliyattan birkaç gün sonra takacağınız bir bandajı kullanmanız gerekir.

Klasik yüz germe sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Yüzünüzde çok az ağrı, morarma, ödem (şişlik), gerginlik ve uyuşma hissedeceksiniz. Ameliyat sonrası iyileşme döneminde, hepsi normaldir ve yüz germe işleminden sonra doğuştan gelir. Ağrı, herkesin tahammül edebileceği kadardır ve ağrı kesiciler ağrınızı kolayca giderebilir.

Şişlik (ödem) ilk 1-2 haftada hızla azalır. Fark edilmeyen hafif kalan şişliğin ortadan kalkması ve yüz derisinin oturması yaklaşık 3-4 ay sürer.

Şişliğin hızla geçtiği ilk haftalarda yüz yüzeyindeki gerginlik ve uyuşukluk gün geçtikçe azalır. Deri altındaki sinir bağlantısının kesintiye uğramasına bağlı uyuşma geçicidir. Yara iyileşme sürecinde sinirler arasında yeniden bağlanma kuruldukça duyu iyileşir.

Morlukların kaybolması kişinin hassasiyetine göre değişmektedir. Hassas kişilerde bu süre bazen 2 haftaya kadar uzayabilir. Endoskopik yüz germe ameliyatı sonrası görülen morarma görece daha azdır.

Gün geçtikçe şişlik ve morluk azaldıkça yüz hatlarınız normal görünmeye başlayacaktır.

Yanaklar, yaşlanma sürecinde yüzün ilk etkilenen kısmıdır. Yanaklar aşağı indikçe bu etki daha da dikkat çekici hale gelir. Ameliyat, uygun yüz germe tekniği ile yapıldığında yılların yıpranmış etkisini silerek size daha genç bir görünüm sağlar.

 • Mini Face lift Ameliyatı (MACS Lift)

Kısa yara izli face lift tekniği olarak da tanımlanan bir mini yüz germe ameliyatı, yani MACS lift (Minimal Access Cranial Suspension) , klasik face lift ameliyatının mini bir versiyonudur. Bu nedenle yanak ve çene hattı bölgesini içeren alt yüzdeki hafif veya orta dereceli sarkmaların düzeltilmesi için bu işlem faydalıdır.

Mini yüz germede cerrahi kesi kulak önünden sınırlıdır, kulağın arka tarafına uzanmaz.

Mini yüz germe işlemi nasıl yapılır?

Tüm yanak ve boyun bölgesindeki cilt kaldırılır. Deri diseksiyonu SMAS’ı açığa çıkarır. Genellikle SMAS’ın kendisini katlarız ve sıkılaştırmak ve kaldırmak için plikasyon dikişleri ile sabitlenir. Bu nedenle gevşek doku içerden kaldırılarak uzun süreli etki sağlanır. SMAS uygulamasından sonra, daha pürüzsüz bir cilt yüzeyi elde etmek için yüzeysel kırışıklıkları düzeltmek için fazlalık cildi çıkarılır. Sonunda gizli ve emilebilir dikişlerle kesiği kapatılır.

Mini lift sonrası iyileşme süreci nasıldır?

İyileşme sürecinde yaşayacağınız şey neredeyse klasik bir teknikle aynıdır. Ancak mini yüz germe de bu daha hafif ve daha kısa olacaktır. Böylece daha hızlı iyileşebilir ve gündelik hayatınıza daha erken dönebilirsiniz.

Yüz Germe Ameliyatları İçin Risk ve Komplikasyon Durumu

Komplikasyon riski hastanın tıbbi durumuna ve yaşına göre değişebilir. Bu, tüm bu komplikasyonları yaşayacağınız anlamına gelmez.

Sigara ve şeker hastalığı, baş boyun cerrahisinin tüm cerrahi prosedürlerinin riskini arttırır; özellikle klasik yüz germe de cilt nekrozuna neden olabilecek yara iyileşmesini uzatır. Mümkünse hasta güvenliği için ameliyattan 10-15 gün önce sigarayı bırakmak veya azaltmak en iyisidir.

Sinir hasarı, klasik yüz gerdirme tekniğinden sonra oluşabilecek oldukça nadir bir komplikasyondur.

Kapsamlı intraoperatif kanama kontrolü ve antibiyotik ilaçlarla hematom (yaranın içinde kan toplanması) ve enfeksiyon riskleri en aza indirilir. Endoskopik yüz germede listelenen riskler çok daha azdır.

Kapsamlı cerrahi teknik ve uygun ilaç tedavisi ile riskler en aza indirilir, bu nedenle ameliyat iyi bir hasta deneyimi ve memnuniyeti sağlar.

Sonuçları Gör